Psichiatrijos klinika

Psichiatrijos klinika – tai sveikatos priežiūros įstaiga, skirta žmonėms, turintiems psichikos sveikatos problemų, kuriems nepadėjo ne toks radikalus gydymas, pavyzdžiui, terapija ir medikamentinis gydymas. Dar vadinama psichiatrijos ligonine, psichiatrijos įstaiga arba psichiatrijos įstaiga, kurioje dirba psichikos ligų gydymo specialistai. Kai kurie pacientai savanoriškai patenka į psichiatrijos ligonines, kad galėtų gydyti ir išgydyti savo sutrikimus. Kiti priverstinai atiduodami į ligoninę sveikatos priežiūros specialistų patarimu arba teismo sprendimu. Psichiatrijos klinikoje dažniausiai sergama depresija, bipoliniu sutrikimu, nerimo sutrikimais, asmenybės sutrikimais ir šizofrenija.

 

Privati psichiatrijos klinika

Psichiatrijos klinika gali būti privati arba valstybinė įstaiga. Paprastai klinikos išplanavimas panašus į kitų tipų klinikų išplanavimą: klinikos palatos, gydytojų kabinetai ir slaugos skyrius. Psichiatrijos klinikoje saugumas didinamas užrakinant duris, vartus ir grotas ant langų, kad pacientai negalėtų išeiti.

Psichiatrijos klinikose dirba specialiai apmokytas medicinos personalas. Daugumoje įstaigų pacientams gydyti dirba keli psichiatrai ir psichologai. Tikėtina, kad slaugytojos yra specialiai apmokytos padėti psichikos sveikatos problemų turintiems pacientams. Kaip ir kitose klinikose, čia dirba pagalbinis personalas – slaugytojų padėjėjai, sanitarai, administratoriai ir prižiūrėtojai.

Psichikos ligomis sergantys žmonės kartais nusprendžia gydytis psichiatrijos klinikoje patys. Kai kurie pacientai išgyvena krizę, pavyzdžiui, turi minčių apie savižudybę. Kitiems reikia reguliuoti vaistų vartojimą kontroliuojamoje aplinkoje. Psichiatrijos klinikose taip pat gydomi priverstinai uždaryti pacientai, t. y. tie, kurie ten patenka teismo sprendimu. Taip nutinka, kai psichikos ligonis atsisako gydytis, bet daro žalą sau ar kitiems.

Sutrikimų gydimas

Daugumoje psichiatrijos ligoninių gydomi įvairūs sutrikimai. Kai kurie iš dažniausiai pasitaikančių sutrikimų yra susiję su nuotaikos sutrikimais, pavyzdžiui, depresija ir bipoliniu sutrikimu, taip pat nerimo ar panikos sutrikimais. Šiomis ligomis sergantys pacientai paprastai trumpam paguldomi į psichiatrijos ligoninę būklei stebėti, o vėliau gydomi ambulatoriškai.

Sunkiomis ligomis, pavyzdžiui, šizofrenija ar disociaciniais sutrikimais, sergantiems žmonėms kartais tenka ilgesnį laiką ar net visam laikui likti psichiatrijos klinikoje.

Psichiatrijos klinikos dabar

Šiuolaikinės psichiatrijos klinikas išaugo iš vadinamųjų beprotnamių prieglaudų. Psichikos ligoniai buvo laikomi prieglaudose ir su jais buvo elgiamasi lygiai taip pat kaip su kaliniais – jiems buvo suteikiama labai mažai privilegijų ir jie nebuvo gydomi. Paprastai tokios klinikos buvo tamsios ir niūrios, be jokių patogumų.

Psichikos ligonių gydymo samprata pradėjo keistis XIX a. viduryje . Psichiatro Thomo Story Kirkbride‘o parengtame plane buvo numatyta psichikos ligomis sergančių žmonių gydymui naudoti moderniausias priemones. Kirkbridas tikėjo, kad prieglaudos įkūrimas yra neatsiejama psichikos sutrikimų gydymo dalis, todėl pastatus projektavo atsižvelgdamas į pacientų patogumą. Kirkbrido klinikos, kurios paprastai statomos privačiose teritorijose, padėjo pakeisti požiūrį į psichikos ligonius ir gydymo galimybes.

Nors jo projektai prarado populiarumą, Kirkbrido idėja, kad įstaigos aplinka padeda gydyti pacientus, dabar taikoma daugelyje modernių psichiatrijos ligoninių.